Jak správně změřit nohu a vybrat botu

VELIKOSTNÍ TABULKU NAJDETE U KAŽDÉHO PRODUKTU V GALERII - popřípadě v popisu konkrétní obuvi

U konkrétního produktu v sekci "PARAMETRY" naleznete orientační údaje, pro jaký typ nohou jsou boty vhodné. Každá noha je originál, má jiné proporce, některé boty je možné lépe dotáhnou či povolit, proto je tento popis čistě orientační.

popisne paramaetry

NADMĚREK

Zvolit nadměrek je velice individuální, každé dítě je jinak zdatné v chůzi, některé děti potřebují nadměrek menší, jiné mohou mít nadměrek větší. Důležité je, aby dítě nezakopávalo a dobře se mu chodilo.

Proto u začínajících chodců volíme nadměrek menší, od 0,5 - 1cm (větší nadměrek nad 1cm je spíše na škodu, dítě se učí chodit, větší nadměrek by mohlo způsobit zakopávání a nepohodlnou chůzi - děti si přidržují prsty botu),  u zimních bot volíme maximálně 1,2 cm.

Dětem co již chůzi zvládají, se doporučuje nadměrek 1,2 (ideální) - 1,5 cm

Stává se, že nadměrek vychází méně než 12 mm, v případě zvolení většího čísla nám vyjde nadměrek větší než 12 mm, u menšího nadměrku se může stát, že obuv nevydrží dlouho, jelikož noha z boty vyroste. Doporučuje se tedy u zdatných chodců volit nadměrek větší, ale určitě je potřeba botku dítěti vyzkoušet, aby nezakopávalo, bota seděla v kotníku a větší nadměrek tak nebyl spíše na škodu. Naopak u začínajících chodců volíme spíše nadměrek menší.

U papuček a letních bot se příliš veliký nadměrek nevolí ( do 1 cm) , u zimních bot nevadí, pokud je nadměrek větší.

MĚŘENÍ

Velice důležité je vybrat správnou velikost obuvi, proto je potřeba dětskou nožku změřit dobře. Připravíme si papír, metr a tužku. Měříme vždy bosou nohu.

Měří se: délka chodidla (od paty k nejdelšímu prstu) 

  • přilepte na podlahu těsně ke zdi list papíru
  • pata dítěte se opírá o zeď
  • je potřeba, aby dítě stálo plnou vahou na papíře, tzn. zatlačíme prsty na nárt, aby se nožka "rozplácla"
  • vyznačíme bod v místě, kde končí nejdelší prst (každá nožka může být jinak dlouhá, řídíme se tou "delší")
  • nyní změříme délku chodidla
  • pro správný růst chodidla a správnou funkci je potřeba přičíst nadměrek 12 mm (nožka by měla mít dostatek prostoru pro růst)
  • celé měření zopakujeme i u druhé nohy

 

Metoda postavit dítě v botách na zem a mezi patu nohy a vnitřek boty strčit ukazováček je velice nespolehlivá, malým dětem stěží vysvětlíte, že nemají krčit prstíky, když jim někdo na nohu zezadu tlačí. Děti díky sníženému vnímání bolesti a také protože dětská noha je chrupavčitá, necítí malé boty a neřeknou vám, zda je bota tlačí či ne. Kontrolujte, prosím, každý měsíc velikost nožičky svého dítěte. Je jen na rodičích, zda má dítě správnou velikost bot.

Statistiky uvádějí, že až 70% evropských dětí nosí malé boty...

 Měří se i šíře nožky- též důležitá

  • postup zopakujeme tak, aby se délka hrany nohy dotýkala zdi
  • je potřeba stát opět celou vahou
  • vyznačíme bod, kde se nachází nejširší místo nožky
  • změříme šíři chodidla

Nyní máme změřeno :-) 

Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoli dotazem, uvedené míry výrobců se mohou lišit, proto Vám velice rádi boty přeměříme a poradíme s výběrem.